WikiTurk
Editor Login | Register
Ekle

> Outdoor (Doğa) > Ağaçlar

APT II
(Date : 10.7.2008 04:50:05)
imageimageimage %5


Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı (Klok) (Ağaç hastalığı)

Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı (Klok)
Kaynak: http://www.artvintarim.gov.tr/bitkikortakvimi.htm

 

Tanımı ve Zarar Şekli:

Şeftali yaprak kıvırcıklığı; klok ve kurbağacık olarak da bilinmektedir. Bu hastalık yaprakların rengini bozar. Yaprak sarı ve beyazımtrak olur. Yapraklarda büzülme meydana gelir. Büzülen yapraklar büyüyemezler. Ağaç üzerinde kururlar ve dökülürler. Hasta yapraklar sağlam yapraklardan daha kalın olurlar.

Hastalık belirtileri bilhassa genç sürgünler üzerinde görülür. Hastalıklı sürgünler kalınlaşır, eğilir ve gelişmeleri çok yavaşlar. Bu dallar üzerinde kloklu yaprak buketleri oluşur.

Meyvelerin sadece bir bölümünü kaplayan sarı ve kırmızı renkte gelişigüzel şişkinlikler meydana gelir. Zamanla bu şişkinlikler irileşir. Bazı durumlarda meyveler çatlar, çekirdeğe kadar yarılır.

Hastalık ekonomik yönden büyük zararlara neden olur. Şiddetli görüldüğü zaman tüm yapraklar dökülür. Meyvenin şekli ve rengi bozulur. Piyasa değeri düşer.

Mücadelesi:

-İlaçlı Mücadele

Hastalığa karşı ilaçlı mücadele çok kolaydır. Dikkat edilecek en önemli nokta ilaçlamanın tam zamanında yapılmasıdır. İlaçlamanın bir defa yapılması yeterlidir. İlaçlama tomurcuklar kabarmaya başladığı zaman aşağıdaki ilaçlardan biri kullanılarak yapılmalıdır. İlaçlamada tomurcukların hepsinin ilaçlanmasına dikkat edilmelidir. İlaçlama devresinde havalar yağışlı geçer ise bordo bulamacının kullanılması tercih edilmelidir. Bordo bulamacı yapılmaz ise diğer ilaçlardan biri ile ilaçlama yapılır.
Derecelendir
Kaynak http://www.agaclar.net/
İçerik İhbarıOpen Source Document Project AUP&TOS