WikiTurk
Editor Login | Register
Ekle

> Bilgi Rehberi > Türk Edebiyatı

bektaş
(Date : 2.12.2007 14:57:44)
imageimageimage %5


Dudaktan Kalbe (Kitap Özeti)

              

KiTABIN ADI

DUDAKTAN KALBE

KiTABIN YAZARI

REŞAT NURİ GÜNTEKİN

YAY. EVi VE AD.

VARLIK YAYINLARI

BASIM YILI

1973

 

1. KİTABIN KONUSU    :

Gerçek sevgiyi anlayamamış bir gencin düştüğü bunalım anlatılmaktadır.

 

2. KİTABIN ÖZETİ     :

Saip Paşa İzmir’in önde gelen tanınmış  kişilerinden, belediye başkanlığı yapmış birisidir.

            Saip Paşa’ nın yeğeni Hüseyin Kenan dayısının zoruyla mühendis olmuş daha sonra annesinin dükkanını satıp Avrupa’ya müzik eğitimi almaya gitmiştir. Güzel keman çalan Hüseyin Kenan müzikteki yeteneğini batı dünyasına kabul ettirmiştir. Dayısının ısrarıyla çocukluğunun geçtiği şehre, İzmir’e gelir. Saip Paşa vaktiyle haylaz bir oğlan diye bildiği Hüseyin Kenan’la şimdi övünmekte, ziyafetler düzenleyerek bu ünlü besteciye yakınlığını göstermekten zevk duymaktadır. Bütün bu kalabalıktan ve şatafattan sıkılan Hüseyin Kenan Bozkaya’ya giderek dinlenmek ister. Bozkaya’da küçük “kınalı yapıncakla tanışır”. Lamia’ya  hafif çilli yüzünden dolayı Hüseyin Kenan kınalı yapıncak ismini takmıştır. Hüseyin Kenan evli bir kadın olan Nimet Hanıma kur yapmaktadır. Burası küçük bir kasaba olduğu için dedikodulardan kurtulmak için de Lamia’ya yakınlık gösterir gibi görünmektedir.

            Hüseyin Kenan yaz bitince İstanbul’a döner. Niyeti Prenses Cavidan’la evlenmektir. Hüseyin Kenan prensesin Mısır’a gittiği sırada tekrar İzmir’e döner. Orada Lamia ile aralarında yakınlaşma başlar ve Lamia’ya    sahip olur. Daha sonra Lamia ile evlenmek istediğini söyler. Fakat Lamia, bunu vazife icabı yaptığını düşünerek evlenme teklifini kabul etmez. Lamia hamileliğini üç ay sonra öğrenir ve intihar etmek ister. İntihardan kurtarılır, Kütahya’ya  akrabasının yanına gönderilir. Lamia kızı Mekrube’yi orada doğurur. Hayli maceralı geçen günlerden sonra birisiyle evlenir. Bu sırada kocasının yeğeni Doktor Vedat Kütahya’ya gelir. Lamia Hüseyin Kenan’ın Prenses ile evlendiğini Doktor Vedat’tan duyar. Lamia kocasından ayrılır. Vedat onunla evlenmek istese de reddeder. Kızıyla İstanbul’a gelir. Kısa bir süre sonra Vedat da İstanbul’a gelir.

            Bir gün Vedat’ın muayenesinde Hüseyin Kenan’la Lamia karşılaşır. Hüseyin Kenan Lamia’yı sevdiğini geç fark etmiş evlilik hayatında muylu olmamıştır. Vedat’ın Lamia ile evleneceğini duyan Hüseyin Kenan intihar eder ve Lamia’ya kavuşamaz...

 

3. KiTABIN ANA FiKRi     :

Yanlış yer ve zamanda yaşanmış bir aşkın, verdiği acıları gözönüne seriyor.

 

4. KiTAPTAKi OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEGERLENDiRiLMESi :

Saip Paşa:  İzmir’in belediye başkanlığını yapmış tanınmış biridir.

Hüseyin Kenan:  Genç,  yakışıklı bir müzisyendir.

Lamia: Genç ve güzel bir kızdır.

 

 

5. KiTAP HAKKINDAKI ŞAHSi GöRüŞLER :

Kitap akıcı bir üslupla yazılmış okuması zevk veren bir kitap, aynı zamanda bize bir hayat dersi vermesi açısından, işlenen konu, iyi bir örnek teşkil ediyor.

 

6. KiTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BiLGi :

a)Hayatı, edebi kişiliği ve eserleri: Doktor Nuri Bey’ in oğludur. İstanbul’da doğdu. İzmir’de Fransız mektebinde okuduktan sonra yüksek tahsilini Edebiyat Fakültesinde yaptı. Bir süre öğretmenlik, müdürlük, baş müfettişlik yaptı. Bu sonuncu görevde çok uzun süre çalışmıştır. Milletvekili olarak  birkaç kere TBMM’ye girdi. UNESCO başta olmak üzere çeşitli siyaset ve kültürle ilgili delegeliklerle memleketi temsil etti. Çok genç yaşta edebiyat hayata atıldı. Gazetecilik, mizah yazarlığı yaptı. Darülbedayi’nin ilk kurulduğu yıllardaki telif ve adaptasyonlarıyla dikkati çekti. Tiyatro aslında onun hayatında önemli bir rol almıştır. Hikaye, roman, makale, hatıra, piyes ve skeç olarak pek çok eser bıraktı. Üslubu duru ve temiz, eserleri çok duyguludur.

a.)               Eserleri:Harabelerin Çiçeği (1918), Çalıkuşu (1922), Dudaktan kalbe (1923), Damga (1924), Akşam Güneşi (1926), Bir Kadın Düşmanı (1927) eserlerinden bazılarıdır.

b.)               Yaşadığı Dönem ve Çağ: Reşat Nuri  Güntekin 1892 ve 1956 yılları arasında yaşamıştır.

c.)               Çağdışı olan yazarlarla birleştiği yada ayrıldığı noktalar ve özellikleri : Reşat Nuri  Güntekin Anadolu’nun çeşitli bölgeleri ve insanlarını gerçekçi bir gözle anlatmıştır. Konuşma diliyle yapmacıksız bir üslûpla   yazması, eserlerinin geniş halk toplulukları tarafından okunmasına imkan vermiştir.

d.)               Başka yazarlara etkisi yada başka yazarlardan etkilenmesi: Reşat Nuri  Güntekin  başka  yazarlarda  ne  bir  etki  bırakmış  ne  de  onlardan  etkilenmiştir.

f.)    Yazarın genellikle işlediği konular: Reşat Nuri  Güntekin sosyal ve duygusal konular işlemiştir.

 

 

 

HAZIRLAYANIN                  :

 

İMZASI                                  : ADI VE SOYADI                  : Ömer          

APOLET NUMARASI        : 4702                                   

KISMI                                    : 90

TARİH                                   : 22.03.2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON-l DERSİ

KİTAP ÖZET FORMU

              

KiTABIN ADI

BAY ALKOLSÜZ ZAMANLAR

KiTABIN YAZARI

HALİT ÇAPIN

YAY. EVi VE AD.

MİLLİYET YAYINLARI

BASIM YILI

1984

 

1. KİTABIN KONUSU    :

Bu kitapta yazar alkolik olduğu zamanları ve bir genç kızın uyuşturucu batağına düşüşünü anlatıyor.bunların haricinde kitapta anlatılan değişik konular yer almaktadır.

 

2. KİTABIN ÖZETİ     :

Syazar alkolün etkisiyle iyice kendisini kaybetmiştir. Karısı çocuğunu alıp onu terkeder. Artık alkolik olan yazar kardeşi tarafından hastahaneye kaldırılır.. Burada bir süre tedavi gördükten sonra iyileşir fakat ailesini kaybetmiştir.bu sırada Milliyet gazetesinden teklif alır. Bu aldığı teklifi kabul eder. Böylece Milliyet gazetesinde yazmaya başlar. Kendine ayrılan köşede alkoliklere ve uyuşturucu bağımlılarına seslenir. Bu sırada uyuşturucu bağımlısı olan  bir genç  kızla röpörtaj yapmaya başlar. Genç kız uyuşturucunun zararının bilincine varmış ama tüm tedavilere rağmen bırakmamıştır. Daha sonra kızın ortadan kaybolması ile onunla olan ropörtajlar da  sona erer. Yazarın bu yazıları okuyucuların çok ilgisini çeker ve birçok katılım olur.

 

3. KiTABIN ANA FiKRi     :

Bir insanın bir maddeye olan bağımlılığının onu insan olmaktan çıkardığı anlatılıyor.

 

4. KiTAPTAKi OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEGERLENDiRiLMESi :

Halit Çapın: Alkoliktir fakat bundan kurtulmuştur.

 

 

5. KiTAP HAKKINDAKI ŞAHSi GöRüŞLER :

İçeriği bakımından okuyucuya bir çok ders veren olaylar olduğu için başarılı bir çalışma, yazarın dili sade ve akıcı yazıları kitabı okurken insanı zorlamıyor.

 

6. KiTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BiLGi :

           

            HALİT ÇAPIN: 1936 yılında Çanakkale’de doğdu.gazetecilik yüksek okulunu bitirdi(1957). Gazeteciliğe öğrencilik yıllarında Tercüman’da muhabir olarak başladı(1956). Milliyet’te, Yeni Ortam’da, birkaç yıl ara verdikten sonra yine Milliyette çalıştı, 1986’ da Güneş’e geçti. Kendine özgü yazdığı röportaj ve dizi röportajlarıyla tanındı. Çeşitli gazetecilik kuruluşlarından 14 ödül kazandı. Bay alkolsüzü Takdimimdir(1982) ve Bay Alkolsüz Zamanlar(1985) ve Benim Akşam Sefalarım(1990) adlı üç kitabı vardır.

 

 

 

 

 

Derecelendir
Kaynak bektaş Tarafından yazılmış/derlenmiştir.
İçerik İhbarıOpen Source Document Project AUP&TOS