WikiTurk
Editor Login | Register
Ekle

> Bilgisayar > Nesne Programlama > visual basic

Tahkikat-ı Enderun
(Date : 8.12.2007 23:53:26)
imageimageimage %33


Visual Basic Dersleri - Kes-Kopyala-Yapıştır İşlemleri

Kes-Kopyala-Yapıştır İşlemleri

Kes-Kopyala-Yapıştır Nasıl Yapılır ?

ClipBoard Kullanımı

Programlarınızda bir resmi ya da metni kopyalamanız ya da kesmeniz gerekebilir. Biliyorsunuz ki bu işler ne makasla ne de fotokopiyle yapılıyor. Windows dizini altında bulunan pano.exe den haberiniz vardır. Ben bu programın ne işe yaradığını bilmediğim dönemlerde her açtığımda karşıma değişik şeyler çıkartan bir program olduğunu düşünüyordum :-)). Tabi bu ne kadar gerçek ? 

Pano aynı anda bir resim bir de yazı saklayabiliyor. Ben denemeler sırasında bunu keşfettim. Sizde çalışmazsa bilgisayarla aranızda halledin :-). İlk önce pano nasıl temizlenir. Onu öğrenelim. Elinize hafif nemli bir bez alın. Ne diyom ben yaa ? Panoyu temizlemek için, Pano.Clear yazarsanız hata oluşur; çünkü Pano diye birşey yok. O yüzden siz en iyisi, 

Clipboard.Clear 

yazın. Şimdi bu tertemiz panoyla ne yapalım. Mesela, form üerindeki bir metin kutusundan panoya metin aktaralım. Bunun için form üzerine eklediğim bir düğme içine aşağıdaki kodu yazdım.

Private Sub Command1_Click()
Clipboard.SetText Text1.Text
Text1.Text = "Yazı Panoya Yollandı.."
End Sub
 

Sakın benim yaptığım gibi Text1 içine birşeyler yazmayı unutmayın. Az kaldı yazıyı yazmaktan vazgeçiyordum. Bu metin şimdi panoda. İsteyen gider bakar. Ya da gidin NotePad.EXE yi çalıştırıp, metniniz kopyalanmış mı kopyalanmamış mı görebilirsiniz. Tabi Notepad" i açıp ööööyle bakarsanız bişey anlayamazsınız. Sağ tıklayop, yapıştır deyin. Peki NotePad ile bu şekilde panodaki veriye ulaşıyoruz da kendi programımızdan nasıl olacak da panodaki metne ulaşacağız? Bu da kolay SetText dediğimiz gibi GetText dedik mi kolay. İşte aşağıda yazıyor. 

Private Sub Command2_Click()
Dim panodan As String
panodan = Clipboard.GetText
MsgBox panodan, 48, "Panodan Okunan"
End Sub
 

Buraya kadar metin işlemlerini nasıl gerçekleştireceğimiz kesinleşti. Resimlerle de aynı işlemleri gerçekleştirmeniz kolay, ancak deyimler değişecektir. Bir Image nesnesi içine bir resim yükleyin ve form üzerindeki bir düğmenin içine de aşağıdaki kodu ekleyin. 

Private Sub Command3_Click()
Clipboard.SetData Image1.Picture
MsgBox "Resim şu an Panoda!!", 48, "İşlem Tamam"
End Sub
 

Herhangi bir yere bu resmi yükleyebilirsiniz ya da açın Paint Brush programını Düzen menüsünden yapıştır deyin. Kendi programınızdan da bu panodaki resmi çekmek istiyorsanız : 

Private Sub Command4_Click()
Image2.Picture = Clipboard.GetData
End Sub
 

şeklinde bir kod yazarak işlerinizi halledebilirsiniz. 
Derecelendir
Kaynak vbturk.net
İçerik İhbarıOpen Source Document Project AUP&TOS