WikiTurk
Editor Login | Register
Ekle

> Yaşam

Unknown
(Relased 29.1.2008 03:47:56)


PANDALAR HAKKINDA


 ReklamMUHTEŞEM PANDALAR! Merhabalar,
Hadi biraz Pandalar hakkında bilgi edinelim!

Coğrafyacılar tarafından Panda’nın ilk keşfedildiği tarih, 2000 yıl kadar önceye dayanmaktadır. Siyah ve beyaz tüyleri ve sakin tavırları ile alışılmışın dışındaki bu hayvanlar sadece ot ile beslenirler. Çinlilere göre Pandalar barış ve arkadaşlığın sembolüdür. Dünyanın geri kalanına görede çok sevimli ve hayranlık uyandıran bir hayvandır.

Bugün,yaşadıkları doğal ortamda sayılarının binden daha az olduğu düşünülmektedir. Pandalar sadece bambu yer ve tek başlarına yaşarlar. Hernekadar Çinde 300 çeşit bambu bulunsada Pandalar sadece bunlardan 10-12 çeşidini yerler. Günde ortalama 14 saat kendilerine yemek arayarak geçiren Pandalar, ortalama 25 kilogram bambu yerler.

Bazen Pandaların çimen, ağaç kabuğu, sap, yaprak, asma, mantar yediği görülmesi ile birlikte kimi zamanda bambu köklerinin arasından fare yakaladıklarıda görülür. Pandalar kış uykusuna yatmazlar. Bambu yiyerek vakit geçirirler.
Bir Panda ortalama 200 kilogramdır. Erkek Pandalar, dişi Pandalar’dan daha fazla kiloludurlar. Yakalnmış ve belirli bir ortamda yaşatılan Pandalar’dan ömürlerinin ortalama 25 yıl olduğunu görüyoruz. Ama doğal ortamda yaşayan pandaların ortalama nekadar yaşadıkları hakkında hiçbir bilgimiz bulunmamaktadır.
Pandalara en yakın diğer tür, Hindistan, Çin ve Nepal’de görülen Kızıl Pandalardır. Kızıl Panda ufak, ağaçlarda yaşar ve genellikle kanını doyurmak için kök, meyve, fındık-fıstık ve böcek yer. Birçok bilim adamı Pandaları ayıdan çok, rakun ( ayıya benzer kuyruğu alaca halkalı olup ağaçta yaşayan bir Kuzey Amerika hayvanı )olarak tanımlarlar.
İlk Pandalar bundan 1-3 milyon yıl öncesinde buz çağında bulunmuş. Panda fossillerine Burma, Vietnam ve Çin’de rastlanmaktadır. Bugün Pandalar doğal ortamlarının iyi sağlanmasından dolayı nesillerinin yok olması ile karşı karşıya bulunmaktadırlar. Yapılması gereken en önemli tedbirin ormanların yok edilmesini engellemek olduğudur. Yoksa Pandalar için başka hayatta kalıp türlerini devam ettirme şansı bulunmamaktadır.Derecelendir
Kaynak http://lizakiz.blogcu.com/4661397
İçerik İhbarıOpen Source Document Project AUP&TOS